Duyurular

 • USTAD Yılda İki Sayı Yayınlanacaktır

  09.12.2022

  Uluslararası Sanat Tasarım ve Eğitim Dergisi (USTAD) 2023 yılında artık yılda iki sayı olarak yayınlanacak. 10.11.2022 tarihinde yapılan USTAD  Yayın Kurulu toplantısında alınan kararla dördüncü yaşını kutlayacağımız 2023 yılı itibari ile iki sayı çıkacaktır.

  Yayın Kurulu Toplantısı Kararları aşağıda maddelenmiştir.

  1. USTAD, 20 Mayıs ve 20 Kasım tarihlerinde olmak üzere yılda iki sayı çıkacaktır. 

  2. USTAD'da yayınlanacak makalelerin özgün, başka bir yerde yayınlanmamış veya yayın sürecine girmemiş ve herhangi bir kongre kitapçığında tam metin olarak yayınlanmamış olması gerekir. (özet yayını hariç)

  3. Yazar çeşitliği açısından USTAD'da editörler dahil her yazarın yılda en fazla bir makalesi yayınlanır.

  4. TrDizin kuralı gereği, USTAD'a gönderilen makalelerde (gerekiyorsa) etik kurul raporu, Ithenticate benzerlik raporu ve yazar telif sözleşmesi mutlaka sisteme yüklenmelidir. Ithenticate raporu benzerlik oranı  %20'yi, tek kaynak alıntı oranı %3'ü geçemez.  

  5. UDTAD hakem değerlendirme süreci en az 25 gündür. Daha kısa süreli değerlendirme süreci yapılamaz. Bu nedenle makalelerin yayın süresinden en az 30 gün önce sisteme yüklenmesi şarttır. 

  6. Uluslararası Sanat Tasarım ve Eğitim Dergisi USTAD,   uluslararası Yayın  standartlarının (Yayın Etiği Komitesi'nin (COPE) belirlediği etik ilkelerini benimsemiştir. https://publicationethics.org/) yazar ve hakemlerin bu standartlara gönüllü olarak uyması beklenir.

  7. Yazarların USTAD'daki yayınları, Creative Commons Attribution (CC BY) lisansı (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında dağıtılmaktadır. Lisans, açık erişimi yani her türden orijinal esere ücretsiz anında erişim ve bunların sınırsız yeniden kullanımını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. USTAD Open Acces yayın politikasını benimsemiş ve ilk yıldan beri uygulamıştır. 

  8. Yazarlar, USTAD makale şablonu kullanmak zorundadır. Makale konusuyla ilgi USTAD'da yayınlanmış bir makale varsa, atıf yapılmalıdır.

  Saygılarımızla

  USTAD Yayın Kurulu

  Hakkında daha fazla bilgi edinin USTAD Yılda İki Sayı Yayınlanacaktır